Individual Hall Of Fame

President of the Year

2019- Hind Hamdouni - Yoga Society

 2018 - Savita Paul - Punjabi

2017 - Saniya Sajjan: KEFS

2016 - Chelsea Beam: A Cappella Society

2015 - Bhavik Vara- Hindu Society

2014 - Rui Daniel Jaime- Luso Society

2013 - Chima Chukwu (Nigerian Society)

 

Treasurer of the Year

2019 - Savita Paul - KUPSA

2018 - Megan Versey – A Cappella

2017 - Nitin Ralhan: KEFS

2016 - Vichruti Haris Hkumar: Hindu Society

2015 - Vichruti Haris Hkumar – Hindu Society

2014 - Iben Ore Nielsen – Psychology Society

2013 - Naomi Martin (Connect UK)

 

Secretary of the Year

2019- Jacoub Malamatenios - K.A.S.T

2018 - Jonny Blatchford – KUPSA

2017 - Nasreen Uddin: ISOC

2016 - Disha Patel: Hindu Society

2015 - Laura Saunders – LGBT+ Society

2014 - Pramod D Vithanage – Sri Lankan Society

2013 - Caroline Candal - KU United Nations Association (UNAKU)

 

Media Officer of the Year

2019 - Kimberly Sequeira - K.A.S.T

2018 - Bhavin Patel: KUPSA (Pharmacy) Society

2017- Susannah Felstead: A Cappella Society

2015 - Jessica Tansley: A Cappella Society

2014 - Hannaa Hamdache –M.A.D History Society

 

Outstanding Contribution To Societies

2019

Jonny Blatchford: KUPSA

Rosemaire O'Mahony - KUPSA

Harry Phippard - KUVeGaS

Faustina Edward - Law Society 

James Draper - A Capella 

Manjodh Vij - Punjabi Society

 

2018

Bhavik Vara: Hindu

Aditya Tandon: Business

Muna Ali: Somali Society

James Draper: A Cappella

Saniya Sajjan: Punjabi

Malik Kart: Islamic

Amtul Bhunnoo: SEC Postgrad

 

2017

Hamad Momin: ISOC (Islamic)

Ginne Ronne Bolling: Amnesty International Society

Maimunah Elmi : Somali Society

Adam Tahiri : Connect UK Society

Laura Tapply: Horse Riding

Rahul Batra: D.A.T.A.S.S (Drama)

 

2016

Sumal Kodippili : Sri Lankan Society

Buddhi Sammu Arachchige : Sri Lankan Society

Rui Daniel Jaime : Luso Society & Alternative Curriculum Society & Enactus Society

Michael Goodman : Connect UK Society

Sachin Patel : Hindu Society

 

2015

Tom Whitewood : KUVeGaS & SWG
Bashir Ibrahim: ISOC
Laura Tapply: Horse Riding Society
Dennis Aguma: Entrepreneur Society
Dipak Pindoria :Hindu Society

 

2014

Ives Kabayabaya : WBTA Society

Rasheed Ige : Nigerian Society

Gabriella Bergin –Cartwright : Entrepreneur Society

Bhavik Vara:  Hindu Society

Shahmina Begum: KUPSA

 

2013

Jess Falk

Lizzie Carse

Alicia Lawrence

Edward Hyatt

Ibrahim Gbede

 

2012

Elina Street

Ibrahim Ali

Jamie Pipkin

Nazli Tarzi

Oren Teichmann

Pete Goring

Ray Kathuria

Rita Serghis

Sean Kelly

Shayan Dolab

 

Appreciation for Society Working Group

2018/19 

Sean McAlinden-Barber - Arts & Activities Officer

Suleega Arab - SWG chair and Cultural Officer 

Abigail Grant - Liberations and Campaigns Officer

Christina Norlin- Academic Officer  

 

2017/18

Salem Al Busmait – SWG Chair & Academic Officer
Sarah Mansour – Faith Officer
Muna Ali - Cultural Officer
Splash Moralles Albanan – Arts & Activities Officer

 

2016/17

Jamie-Leigh Fish – Liberation & Campaigns Officer
Alayna Zangie – SWG Chair & Cultural Officer
Hamad Momin – Faith Officer
Rachel Imlay - Academic Officer
Emma Owens – Arts & Activities Officer

 

2015/16

Amie Larsen – Liberation & Campaigns Officer
Mohamed Mohamed – Cultural Officer
Kennedy Gyebi – Faith Officer
Shanna Antonio - Academic Officer
SWG Chair & Ryan Gray – Arts & Activities Officer

 

 

2014/15

Elaha Walizadeh – Liberation & Campaigns Officer
Shahmina Begum – Cultural Officer
Haitham Al-Hatmi – Faith Officer
Kate Stevens - Academic Officer
SWG Chair - Tom Whitewood – Arts & Activities Officer